موتور برق

موتور برق ، ژنراتور جریان برق

شرکت “توان ساز” فروش گسترده و خدمات پس از فروش و ضمانت انواع موتورهای  برق گازسوز خانگی ، موتور برق گازسوز کوچک ، موتور برق گازسوز کم صدا ، موتور برق گازسوز مسافرتی ، موتور برق بنزینی کوچک ، موتور برق دیزلی ، ژنراتور گازسوز و دیزل ژنراتور ارایه می نماید.

موتور برق چیست؟

موتور برق الکتریکی یا همان مولد الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت گاز یا بنزین و گازوئیل را به انرژی الکتریسیته قابل استفاده تبدیل می کند. البته موتور های برق همان موتورهای ژنراتور است که اصطلاحا در بازار به ژنراتورهای کوچک هواخنک و پرتابل قابل حمل اطلاق می گردد.

کاربرد موتور برق اضطراری

موتور برق های میهن توان با کاربری های مختلف ارایه می شوند ، که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

مراکز مهم امنیتی ، دیتا سنترها ، سرورها ، کارگاهی ، مصارف اضطراری و موتور برق ماینر ارز دیجیتال
موتور برق کوچک ، موتور برق کیفی ، دیزل ژنراتور کارخانه و کارگاه ، جهت امداد و نجات ، ژنراتورهای برق کوچک قابل حمل و پرتابل ، با سوخت گازی و بنزینی ، دیزلی ، اینورتر دار ، چینی ، ژاپنی ، اروپایی

بهترین موتور برق و موتور برق ارزان و با کیفیت

کاربردهای دیگر موتوربرق ها شامل استفاده و برق رسانی به پمپ های مختلف آب ، کفکش ها ، استفاده برای الکترو موتورها و سیستم های برقی کوچک مثلا روشنایی و …می باشد.
انتخاب محصول

به راستی انتخاب موتور برق مناسب در بازار امروزی بسیار پیچیده و طاقت فرسا به نظر می آید ، به همین دلیل انواع موتور برق و ژنراتور بدلیل گستردگی در کیفیت و قیمت هم از این قاعده مستثنی نیستند.

مهمترین عامل در تصمیم گیری انتخاب سوخت مناسب می باشد، انواع موتور برق یا ژنراتور خانگی کوچک و مسافرتی با سه سوخت متفاوت در بازار موجود می باشد:

۱- موتور برق یا ژنراتور برق گازسوز

۲- موتور برق بنزینی یا ژنراتور بنزینی

۳- موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور
موتور برق گازسوز :

این موتوربرق به دلیل نوع سوخت ،کم مصرف می باشد و باعث کاهش آلودگی هوا می شود و دارای هزینه های کمتری نسبت به نوع بنزینی می باشد.

از دیگر امکانات این دستگاه بی خطر بودن این دستگاه است. این نوع به خاطر گازسوز بودن و حذف بنزین باعث طول عمر محصول نسبت به نوع بنزینی شده است. جهت مطالعه در مورد موتوربرق های گازسوز به قسمت مقالات وبسایت گریم پاور مراجعه نمایید.

جهت مطالعه در مورد موتور برق های گازسوز به قسمت مقالات وب سایت گرین پاور مراجعه نمایید.
موتور برق بنزینی :

پرکاربرد ترین نوع ژنراتور برق ، موتوربرق های بنزینی می باشد این سیستم ها برای کارکردن در مکان هایی که دسترسی به گاز وجود ندارد مناسب می باشد. سوخت این سیستم ها از بنزین می باشد.

باتوجه به نوع سوخت این محصول گازهای اکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می شود که باید در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد در غیر اینصورت موجب خفگی می شود.
موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور :

دیزل ژنراتور متشکل از یک موتور دیزلی و یک آلترناتور برق است که سیستم احتراق آن به صورت تراکمی است؛ یعنی برخلاف موتور برق های بنزینی و گازی بدون سیستم جرقه و شمع است و سیستم سوخت رسانی آن دارای یک پمپ انژکتور است، دیزل ژنراتورها دارای انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، تانک سوخت ، اطاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم‌های کنترل و حفاظت، قطع‌کننده‌های اضطراری مدار، سیستم پیش گرم کن روغن و آب موتور، سیستم استارت اتومات و غیره است.

بیشترین رنج مصرف دیزل ژنراتور از ۵۰ الی ۱۰۰۰ کیلو ولت آمپر می باشد . البته دیزل ژنراتور ها از سایز ۵ کیلوولت آمپر تا ۵۰۰۰ کیلوولت آمپر ساخته می شوند.

موتور برق از نظر سیستم روشن و خاموش شدن

موتوربرق ها را از نظر سیستم روشن و خاموش شدن می توان به چند صورت دسته بندی نمود:

۱-موتوربرق های هندلی:
سیستم استارت این نوع موتور برق ها به صورت دستی و همان هندل انجام می شود، هندل در حقیقت همان طنابی است که با دست کشیده و باعث چرخش موتور گریده سپس با ورود سوخت و زدن جرقه موتور روشن شده و شروع به کار می نماید.

۲-موتور برق های استارتی:
که دارای موتور استارت الکتریکی و باطری می باشند.( البته ترکیب استارت و هندل نیز وجود دارد) نوع استارتی با دکمه استارت یا سوییچ تعبیه شده برروی خود براحتی روشن و خاموش می شوند و نیازی به هندل زدن و دور گرفتن موتور جهت روشن شدن ندارند.

۳- موتور برق های اتوماتیک:
که دارای سیستم سوییچ اتوماتیک برق شهر و ژنراتور(ATS) بوده ، یعنی با قطع برق موتور برق به صورت اتوماتیک روشن شده و برگشت برق شهر فرمان خاموش شدن موتور برق ارسال می گردد.

سیستم راه اندازی موتور برق یا همان دیزل ژنراتور برای برق اظطراری هم می تواند به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک باشد.

در نوع دستی که در زمان بی برقی یک اپراتور موتور برق را روشن میکند و آن را وارد مدار برق میکند. ولی در صورت اتوماتیک توسط یک تابلو برق که به آن تابلوی امرجنسی میگویند که توسط یک برد کنترلر بی برقی را حس کرده و فرمان استارت موتور برق را صادر و در نهایت موتور برق به صورت خودکار روشن شده و توسط کنتاکتور مربوطه وارد شبکه برق می گردد.
اجزای تشکیل دهنده موتور برق:

موتور: این بخش از موتور برق قسمت تامین کننده انرژی اصلی مکانیکی را بر عهده دارد. موتور قسمت اصلی یک موتور برق است که در آن انرژی مکانیکی دستگاه در آن تبدیل به انرژی برق می گردد و هرچقدر توان موتور بالاتر باشد میزان برق تولید آن نیز بیشتر می باشد.
سیستم سوخت: وظیفه سوخت رسانی به موتور را دارد.
آلترناتور: که وظیفه تامین انرژی الکتریکی را بر عهده دارد.
پانل برق: تجهیزات خروجی برق AC , DC همچنین کنترل و محافظت از موتور و ژنراتور را بر عهده دارد.
روغن: بخاطره کار کردن طولانی مدت با موتور برق در روز ممکن است اجزا دستگاه دچار سائیدگی شود که با بودن سیستم روغن کاری این مشکل به حداقل می رسد.

نحوه استفاده از موتور برق

اندازه گیری میزان مصرف توان راکتیو و در صورت بالا بودن توان راکتیو امکان نصب خازن مناسب در کنارموتور برق باعث بهبود عملکرد موتور برق خواهد بود. همچنین استفاده از راه اندازهای نرم برای مصارف الکتروموتوری و جلوگیری از ضربه استارت اولیه آنها باعث بهبود عملکرد آن خواهد بود.
بهترین حالت استفاده از موتور برق در بار نامی بوده و استفاده از موتور برق در حداکثر توان در زمانهای طولانی ممکن است به موتور برق آسیب برسد.
نگهداری و تعمیرات بموقع و بازدیدهای دوره ای به منظور حفظ بازده موتورها و تجهیزات.
بررسی امکان استفاده از موتورهای دور متغیر بویژه برای پروانه ها و پمپها.
انتخاب موتور برقی پربازده برای بهره برداری بلند مدت و متناسب باگشتاور مکانیکی مورد نیاز.
محل استقرار موتور برق ها می باید به گونه ای باشد، که گرمای حاصل از موتورها به آسانی تهویه شود.
به حداقل رساندن اصطکاک سیستم های مکانیکی متصل به موتور برق ها.
بررسی امکان استفاده از مورتورهای پرمصرف درساعات غیرپیک مصرف برق شبکه.
و اما در صورت سوختن موتور برق به دلایل زیر عدم تعمیر موتور معیوب و جایگزینی آن با موتور جدید توصیه می گردد:
استفاده از شعله برای بیرون آوردن سیم پیچی در فرآیند تعمیر و در نتیجه تضعیف هسته.
احتمال خراب شدن عایق دندانه های ورق هسته.
بزرگتر گرفتن کلافها برای سهولت جازدن و در نتیجه افزایش تلفات.
مشکلات تنظیم موقعیت انتهایسیم پیچ.
افزایش احتمال سوختن مجدد.
کاهش راندمان موتور.

صدای موتور برق
صدای زیاد از معایب موتور برق ها می باشد که در موتور برق های کم صدای گرین پاور با تکنولوژی جدید این مشکل تا حد زیادی با بهینه سازی موتور و عایق کاری آن صدای موتور تا حد زیادی رفع شده است.

هنگامی که شما قصد خرید دارید باید ابتدا توان مورد نظر یا همان ولتاژ مورد نظر خود ونوع کاربردی که از آن درنظر دارید به جستجوی محصول مورد نظر خود باشید.

سیم پیچی، قدرت بدنه، شاسی های موتور برق، مقدار سوخت مصرفی و نوع سوخت مصرفی مواردی است که شما در هنگام خرید باید در نظر داشته باشید.

رعایت ایمنی در موتور برق های بسیار مهم است زیرا محصولات احتراق این مواد گاز های سمی و مونواکسید کربن می باشد که اگر در جای نامناسب ومحل بسته ای قرار داده شود با روشن شدن دستگاه باعث گازگرفتگی و خفگی می گردد بهمین دلیل بهتراست مکان قرار گیری آن سنجیده شود و در محیط های باز نصب گردد.

پیشنهاد می گردد با توجه به نوع کاربرد شما یعنی استفاده ثابت یا خانگی، سیار یا مسافرتی، همچنین سهولت و میزان دسترسی به سوخت، ابتدا سوخت مورد نظر خود را انتخاب نمایید، موتور برق های گازی در مناطق شهری و مسکونی بدلیل دسترسی آسان و ارزان به گازشهری گزینه مناسبی می باشند و موتور برق بنزینی در مصارف سیار و همچنین موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور در مصارف کشاورزی کاربرد دارند.
کیفیت و خدمات پس از فروش موتور برق

عامل بعدی کیفیت و نحوه خدمات پس از فروش می باشد، از آنجا که موتور برق یک وسیله مکانیکی الکتریکی می باشد، لذا نحوه نگهداری و ارایه خدمات پس از فروش مناسب توسط فروشنده بسیار مهم است، لذا پیشنهاد می گردد موتور برق با برندهای خوشنام و از شرکتهای معتبر با گارانتی خریداری گردد. اکثر برندهای موجود در بازار ساخت کشور چین می باشد، باید توجه داشت موتور برق های چینی با درجه کیفیت متفاوت در بازار موجود می باشند. ساده ترین راه برای شناسایی موتور ژنراتور با کیفیت، وزن دستگاه می باشد. برای استعلام قیمت انواع ژنراتور برق با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمائید.